środa, 9 marca 2016

Najstarszy klub piłkarski na świecie z miasta skalpeli

Wiecie, jaki klub piłkarski był pierwszy i gdzie został założony? Wywodzi się on z…

… miasta na północy Anglii z obszaru Południowego Yorkshire. Miasto nazywa się Sheffield,
w którym to w 1857 roku założono klub, który uznany został za pierwszy i najstarszy na świecie. Sheffield Football Club - tak brzmi oficjalna i pełna nazwa stowarzyszenia piłkarskiego. Ludzie, którzy założyli w Sheffield klub piłkarski opracowali własny zestaw zasad i wytycznych dotyczących gry w futbol, które później stały się podstawą nowoczesnej gry w piłkę.


W 1866 roku Sheffield FC rozegrał swój pierwszy oficjalny mecz w piłkę nożną, historycznym rywalem była drużyna London City, a miejscem rozgrywki Battersea Park. Z Sheffield wywodził się niejaki Sir Charles Clegg, który wziął udział w pierwszym międzypaństwowym meczu pomiędzy "Synami Albionu", a Szkocją.

Drużyna Sheffield w 1890 roku.


Klub z Sheffield uczestniczył także w derbach, które są uznawane za najstarsze na świecie. Nazywane były potocznie "Rules derby", a przeciwnikiem był zespół Hallam FC. Według bogatej historii klubu z Południowego Yorkshire, drużyna Sheffield co jakiś czas zmieniała swój stadion. Pierwotnie rozgrywała swoje mecze obiekcie Bramall Lane, by następnie przenieść się na Hillsborough Park i Don Valley Stadium. Ostatecznie klub "zakotwiczył" na obrzeżach Sheffield
w miasteczku Dronfield, należącego do okręgu Derbyshire, gdzie znalazł swój "dom". 

Klub nie od parady nosi przydomek "The Ancients", czyli Starożytni. Klubowa historia zamyka się na chwile obecną w okresie 158 lat, na przestrzeni których ekipa z Sheffield zapisała niejedną, piękną kartę w klubowej piłce angielskiej. W 2007 roku Sheffield FC obchodził okrągłą 150 rocznicę swojego istnienia, która była obchodzona z udziałem Seppa Blattera i innych znanych piłkarskich dygnitarzy.

Warto wspomnieć, że 25 lipca 2009 roku angielski klub gościł w Polsce - pojawił się w Krakowie podczas obchodów 60-lecia piłkarskiego Hutnika Kraków. Na Suchych Stawach rozegrany został mecz pokazowy i była to jak na razie jedyna okazja, by zobaczyć najstarszy klub piłkarski świata
w naszym kraju. Hutnicy zwyciężyli 3:1…


Relacja z meczu Hutnik vs. Sheffield poniżej...




Dziś w angielskich ligach grają dwa kluby z tego miasta: Sheffield United F.C. (występuje w League One - 3 liga) i Sheffield Wednesday F.C. (w Championship - 2 liga ). Dlatego też nie rozgrywane są derby, nad czym boleją kibice obydwu klubów. Wierzą, że w ciągu kilku najbliższych lat się to zmieni, bo albo United awansują, albo Wednesday spadną o szczebel niżej. Wtedy też w mieście, które w swojej historii może się pochwalić pięcioma noblistami, znów zapanuje atmosfera piłkarskiego święta.

Stadion Sheffield FC dziś...

Warto w tym miejscu wspomnieć kilka słów o samym mieście, które ma ciekawą historię. Sheffield wydało na świat – o czym wspomniałem wyżej - aż pięciu noblistów, a najbardziej znani to Sir Hans Adolf Krebs (twórca teorii cyklu Krebsa - przyp.aut.) i Sir Harold Kroto (chemik, profesor, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1996 roku za odkrycie fulerenów).

Z Sheffield pochodzi także niewiele młodszy klub Sheffield United F.C. (założony w 1889 roku, mistrz Anglii z 1898 roku, czterokrotny zdobywca Pucharu Anglii), którego zagorzałym fanem jest popularny aktor Sean Bean, który zagrał m.in. w takich filmach jak "Władca Pierścieni", "Ronin"
czy "Anna Karenina". W ogóle Bean sam pochodzi z Sheffield, gdzie urodził się 17 kwietnia 1959. 

Stadion Sheffield United dziś...

Nie samą piłką nożną jednak Sheffield żyje. Drugim najważniejszym (o ile nie pierwszym) sportem dla mieszkańców "Stalowego Miasta" (w Sheffiled w 1912 roku Harry Brearly… wynalazł stal!)
jest snooker. Popularnie nazywane także „Miastem skalpeli” Sheffield (ponad połowa światowej produkcji skalpeli pochodzi z Sheffield, gdzie w 1932 roku założono firmę Swann-Morton, znaną
w całym medycznym świecie) od 1977 roku jest gospodarzem mistrzostw świata w snookerze,
które odbywają się każdego roku. Ta elegancka dyscyplina jest niemalże całkowicie zdominowana przez obywateli Wielkiej Brytanii, ale co ciekawe, żaden mistrz świata nie pochodzi z Sheffield.




Tomasz Gawędzki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz